
- понеділок, 7 квітня 2025 р.
Щороку 7 квітня відзначається Всесвітній день здоров’я. Дату 7 квітня обрано не випадково, оскільки саме цього дня 1948 року набрав чинності Статут ВООЗ. Практику святкування Всесвітнього дня здоров’я 7 квітня започатковано з 1950 року. Цей день спрямований на привернення уваги до актуальних питань охорони здоров'я, що мають глобальне значення.
У 2025 році тема Всесвітнього дня здоров’я – «Здоровий початок, надійне майбутнє» – «Healthy beginnings, hopeful futures» і присвячена здоров'ю матерів та новонароджених, підкреслюючи необхідність посилення зусиль для запобігання материнській та дитячій смертності.
Кампанія 2025 року має на меті підвищити обізнаність про ці проблеми та сприяти колективним діям для підтримки батьків, а також медичних працівників, які надають критично важливу допомогу. Вона також спрямована на надання корисної інформації щодо здорової вагітності, пологів та післяпологового періоду.
Важливим аспектом є підкреслення того, що покращення здоров'я матерів означає також поліпшення прав жінок і дівчат, що дозволяє їм планувати своє життя та захищати своє здоров'я. Їхня активна участь та розширення прав і можливостей є фундаментальними для подолання материнської та дитячої смертності та досягнення здоров'я для всіх.
Всесвітній день здоров’я 2025 року є закликом до дій для всіх зацікавлених сторін, включаючи уряди, медичних працівників та громадськість, з метою створення умов для здорового початку життя та забезпечення надійного майбутнього для кожної матері та дитини.
Мета святкування — підкреслити важливість здоров’я кожної людини і людства в цілому. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) визначає здоров’я як «стан повного фізичного, душевного і соціального благополуччя, а не тільки як відсутність хвороб і фізичних дефектів». Коли ми говоримо про громадське здоров’я, це стосується насамперед профілактики захворювань, збільшення тривалості життя і зміцнення здоров’я шляхом організованих зусиль
суспільства. Отже, громадське здоров’я — це колективна відповідальність.
Стан здоров’я людини залежить на 20% від спадковості, на 10% від рівня розвитку медицини, на 20% від стану довкілля, на 50% від способу життя. Тому справедливі є слова: «Ваше здоров’я у ваших руках». Люди давно переконалися, що на здоров’я впливає безліч чинників, і найголовніший з них – це спосіб життя.
В основі здорового способу життя лежать такі принципи:
- раціональне харчування;
- оптимальний руховий режим;
- загартування організму;
- особиста гігієна;
- відсутність шкідливих звичок;
- позитивні емоції;
- інтелектуальний розвиток;
- моральний і духовний розвиток;
- формування розвиток вольових якостей.
Підготував к. мед. н., доцент Шупер С.В.